Културно – историјско наслеђе у Пироту – Музеј Понишавља
Културно наслеђе представља јединствену и незаменљиву вредност једног народа и указује на његов културни, образовни и друштвени развој. Пирот се може похвалити како богатством нематеријалог тако и богатством материјалног културног наслеђа, те тако, значајно место у културним кретањима кроз овај град на југоистоку Србије, заузима музеј Понишавља.
Музеј Понишавља познат и као Кућа породице Христић и као Конак малог Ристе, представља најбоље очувани споменик традиционалнеитектуре из средине 19. века. Овај музеј под заштитом државе налази се од 1953. године а од 1979. постаје споменик културе од изузетног значаја Србије.
У овом музеју налазе се вредни и значајни примерци пиротских ћилима, предмети и ствари које је Христа Јовановић оставио музеју и мноштво других антиквитета који сведоче о прошлости пиротског краја.
Етнологија је грана антропологије која проучава културу, друштвене институције и начин живота различитих заједница или етничких група. То је наука која се бави развојем друштва током времена. Такође, прати промене и када је реч о друштвеним обичајима.
Народна ношња представља традиционалну одећу карактеристичну за један народ или регију. Она често одражава културне, верске, историјске и друге карактеристике заједнице, и служи као израз идентитета и припадности тој одређеној групи. Боје, дезени и детаљи често носе симболично значење и говоре о историјском наслеђу. Различите ношње су се често носиле у зависности од пригоде. Постојале су ношње за свакодневну употребу, али и оне које су се носиле на разним прославама и церемонијама. Народна ношња игра кључну улогу у очувању традиције. Њихово ношење и прављење преноси се са генерације на генерацију чиме се чува културно наслеђе и идентитет.
У богатом културном наслеђу, својом орнаментиком, лепотом, издржљивошћу, материјалом и беспрекорним ткањем, издваја се традиционални пиротски ћилим. Посебно место у поставци музеја Понишавља припада ћилимарству по коме је Пирот надалеко познат.
Изложбени простор музеја обухвата површину од око 300 м 2 за потребе сталне поставке и око 100 м 2 галеријског простора за потребе тематских и гостујућих изложби. Музеј је отворен сваког радног дана и суботом, и може се похвалити великим бројем посетилаца како из Србије тако и из иностранства.
Најстарији етнолошки предмети који се налазе у музеју потичу из 17. и 18. века, а до експоната се долази на различите начине, пре свега даривањем али и откупом предмета.
Данас је све мање људи који израђују предмете за личну употребу. Са убрзаном технологијом и урбанизацијом, многи занати нису више заступљени. Међутим, последњих година присутан је пораст интересовања за ручне вештине, уметничке и традиционалне занате. Људи све више препознају вредност ручно рађених производа, аутентичности и очувања културне баштине, па се надамо да ће ово интересовање допринети поновном оживљавању одређених заната.
У саставу Музеја Понишавља неколико година се налази и Археолошка поставка експоната у згради у комплексу Пиротског града или Момчиловог града под чијим је именом још познат. У овој згради музеја налазе се експонати прикупљени са територије Пиротског округа.
Посета музејима доприноси богатом и образованом животу људи, омогућујући им да истражују, уче и уживају у културном наслеђу које музеји чувају.